Oskar designu dla Piotr Kuchcińskiego

IMG_6013_INTERNETPo raz drugi bardzo prestiżową nagrodę Red Dot Design Award zdobył Piotr Kuchciński. Tym razem jury doceniło kolekcję Clapp zaprojektowaną przez poznańskiego projektanta dla marki Noti. Nagroda została przyznana w kategorii Product Design 2014.

W ubiegłym roku Piotr Kuchciński zdobył Red Dot za stolik H2, którego projekt stworzył dla firmy Balma. To także drugie wyróżnienie dla marki Noti (w 2009 roku wyróżnienie otrzymało krzesło Comma zaprojektowane dla Noti przez Renatę Kalarus).

Kolekcja Clapp to połączenie inspiracji designem lat 50. i 60. z nowoczesną linią i szlachetnymi tkaninami. Fascynację stylistyką vintage widać w nawiązaniach do mebli na drewnianych nogach z tamtego okresu, zwłaszcza fotel „366″ Józefa Chierowskiego. Clapp odwołuje się do ich zasady konstrukcji. Forma mebli z mocno zarysowanymi krawędziami i wyraźnie podkreślonymi proporcjami drewnianych elementów jest nowoczesna w wyrazie. Połączenie estetyki vintage i współczesnych kształtów oraz duży wybór sposobów wykończeń drewna i materiałów tapicerki daje swobodę w tworzeniu indywidualnej kolekcji.

W kolekcji Clapp można dostrzec cechy charakterystyczne dla stylu projektów Piotra Kuchcińskiego: minimalizm, prostotę, geometrię, bezkompromisowy wybór doskonałej jakości materiałów, skupienie się na detalu i brak ornamentyki. Projektant przyznaje, że lata 50. i 60. to jego ulubiony okres w designie, z którego czerpie pełnymi garściami. Kolekcja Clapp składa się z sofy, fotela oraz dwóch stolików o różnych wymiarach.

Uroczysta gala wręczenia nagród Red Dot Design Awards odbędzie się 7 lipca w Aalto-Theater in Essen. Następnie oznaczone „czerwoną kropką” produkty będzie można oglądać na specjalnej wystawie trwającej od 8 lipca do 3 sierpnia w Red Dot Design Museum w Essen.

Nagrody Red Dot Design Awards, przyznawane są od 1955 w Design Zentrum Nordrhein Westfalen w Essen. 40-osobowe, międzynarodowe jury ocenia produkty w 21 kategoriach m. in. przestrzeń publiczna, środowisko naturalne, energia, łazienka, akcesoria domowe, oświetlenie, miejsce pracy, komunikacja, rozrywka, moda, mobilny styl życia czy edukacja. Nagrodzone w konkursie produkty odzwierciedlają kierunki dla projektowania przemysłowego i wyznaczają trendy.

Powrót